LISTY
ZALECANYCH DO UPRAWY ODMIAN
NA OBSZARZE WOJEWÓDZTW
NA ROK 2012
WPROWADZENIE
Zgodnie z zapisem art. 25. pkt. 4 ustawy o nasiennictwie z dnia 26 czerwca 2003 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 1299; z późniejszymi zmianami) oraz ustaleniami podjętymi na spotkaniu Krajowego Zespołu Koordynacyjnego PDO w dniu 22.03.2004 r., w poszczególnych województwach ustalane są "listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województwa" (LZO). Zasady oraz tryb tworzenia LZO zostały również zaakceptowanie przez partnerów ustawowych - Samorządy Województw i Izby Rolnicze. Na terenie wszystkich województw podpisano stosowne porozumienia o współpracy w tym zakresie.
W 2009 roku Krajowy Zespół PDO podjął decyzję o możliwości wstępnej rekomendacji odmian w przypadku, gdy odmiana uzyska bardzo dobre wyniki 2-letnich badań WGO w procesie rejestracyjnym oraz potwierdzi je w trakcie jednorocznych doświadczeń PDOiR.
LZO tworzone są na podstawie wyników doświadczeń prowadzonych w ramach Programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego prowadzonego i koordynowanego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej we współpracy z Samorządami Województw i Izbami Rolniczymi oraz innymi podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem postępu biologicznego do naszego rolnictwa.
Warunkiem utworzenia LZO w danym gatunku jest coroczne prowadzenie na terenie danego województwa lub regionu odpowiedniego zakresu badań i doświadczeń PDOiR oraz ich odpowiednie opracowywanie i upowszechnienie przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian.
Z powyższego powodu gatunkowy zakres utworzonych LZO w poszczególnych województwach jest zróżnicowany. Z reguły w najszerszym zakresie LZO są tworzone na terenie tych województw, w których program PDOiR jest w największym stopniu wspierany ze strony lokalnych środowisk zainteresowanych wprowadzaniem postępu odmianowego do rolnictwa, jak również współpraca w tym zakresie rozwija się najlepiej.
W większości województw LZO na rok 2012 ustalono na zimowych posiedzeniach Zespołów Wojewódzkich PDOiR (styczeń/luty 2012 r)., jedynie w województwie opolskim LZO dla roślin ozimych są dodatkowo weryfikowane latem po zbiorze doświadczeń.
Wykaz odmian rekomendowanych do uprawy w roku 2012 w poszczególnych gatunkach i województwach zawierają załączone tabele. W tabelach odmiany uszeregowano w zależności od częstotliwości wyboru na LZO, a w przypadku równej liczby województw w kolejności alfabetycznej.
Pełna treść informacji dostępna do pobrania tutaj
* * * * *